zavinac Kontakty:

Ortodoncie NMNM:

ul. Zahradní 1403
Nové Město na Moravě
tel. 566 616 905
nazuby@pevnarovnatka.cz

 

Pojišťovny:

Rovnátka fixní

Rovnání zubů - Rovnátka

Rovnátka fixní tzv. rovnátka na pevno, které dovedou posunovat celé křivé zuby na plánované místo, a tím vytvoří prostor pro sousední zuby, upraví sklony zubů, otočí zuby kolem podélné osy a tak vytvoří krásný úsměv s rovnými zuby.

Pevný ortodontický aparát (fixní rovnátka) se skládá

  • Kroužky - obvykle se připevňují speciálním cementem na stoličky, většinou jen na první stoličky, někdy je třeba současně i na druhé stoličky, výjimečně i na jiné zuby. Ortodontické kroužky slouží ke kotvení, tzn. upevňuje se k nim kotvící drát přes patro (v horním zubním oblouku) a průběžný oblouk (v obou čelistech).

  • Fixní rovnátka
  • Zámky - upevňují se na zuby rovněž speciálním lepidlem. Přes tento přilepený zámek je přivázán oblouk k zubům. Rovnátko je v podstatě ortodontický drát, který je připevněný k zámkům na zubech. Zámky u fixních rovnátek užíváme nerezové, jsou i keramické, zlaté a safírové.

  • Drátěný oblouk - je ve své podstatě fixní rovnátko, který posunuje zuby do požadované polohy, aby z křivých zubů byly zuby rovné.

  • Ligatury - mohou být drátěné nebo gumové. U fixních rovnátek  ligatury přidržují drátěný oblouk v zámku na zubu.

  • Elastické prvky - to jsou např. gumové řetízky, gumové nitě, bužírky, mezičelistní tahy. Elastické prvky u těchto rovnátek slouží jako pomocné prvky k dosažení požadované polohy zubů.