Další články

Kdy pacienta odeslat na ortodoncii

Ortodontická vada vyžaduje vždy individuální zhodnocení. Proto je možné odesílat pacienty vždy, když z vašeho pohledu je přítomná ortodontická vada. Zvláštní zřetel je třeba brát na vady, které deformují růst obličeje. Rovněž je třeba ortodonticky řešit nucené vedení dolní čelisti.

V jakém stavu pacienta odeslat na ortodoncii

Předpokladem zahájení ortodontické léčby je sanovaný chrup. Na konzultaci však pacienta můžete odeslat v průběhu sanace nebo i před ní. Po celkovém zhodnocení ortodontické vady budou v rámci terapeutického plánu stanoveny zuby k extrakci.

Ortodontická konzultace

Ortodoncie jako jeden z lékařských oborů má hlavně preventivní význam. Úkolem ortodoncie je vytvořit v ústech takovou situaci, aby vlastní zuby vydržely a plnily svoji funkci do vysokého věku.

Ortodontická léčba fixními aparáty

Ortodontická léčba rovnátky na pevno nemá okamžitý účinek. Skládá se ze dvou základních fází. První fáze, kdy se působením pevného ortodontického aparátu mění pozice křivých zubů, se označuje jako fáze aktivní. Ta trvá většinou dva až tři roky, v některých případech i déle.

Rovnátka fixní

Rovnátka fixní tzv. rovnátka na pevno, které dovedou posunovat celé křivé zuby na plánované místo, a tím vytvoří prostor pro sousední zuby, upraví sklony zubů, otočí zuby kolem podélné osy a tak vytvoří krásný úsměv s rovnými zuby.

Problémy s pevnými aparáty

Pokud je problém menšího rozsahu, je možné ho vyřešit v domácích podmínkách. Při nasazení rovnátek jste instruováni o tom, jak zahnout konce vázacích drátků nebo jak překrýt nepříjemný konec oblouku voskem.

Pacienti s pevnými aparáty

Zde jsou obecně popsány pokyny pro pacienty s pevnými nebo také fixními rovnátky. Dozvíte se čeho se máte vyvarovat a jakým způsobem budeme fixní rovnátka čistit a další důležité pokyny od ortodontisty.

Rovnátka snímací

Rovnátka snímací neboli rovnátka vyndávací se užívají převážně v době růstu dítěte ve smíšeném chrupu. Při dobré spolupráci rovnátka umožní mezičelistní růst a tím i tvarování obličeje. Pomocí snímacích rovnátek je možné podpořit růst čelistí a tím se mohou lépe umístit stálé zuby v čelistech.

Pacienti se snímacími aparáty

Jaké základní pokyny by měli dodržovat pacienti se snímacími rovnátky se můžete dozvědět přímo v našich ortodontických ordinacích v Novém Městě na Moravě a ve Znojmě.

Retenční rovnátka

Retenční rovnátka nebo-li "držátka" jsou podobná rovnátkům snímacím, nemají však žádné aktivní prvky tak jako snímací rovnátka. Slouží k retenci, což znamená udržení postavení zubů, když sejmeme fixní rovnátka.

Pacienti s retenčními rovnátky

Jaké základní pokyny by měli dodržovat pacienti s retenčními rovnátky se můžete dozvědět přímo v našich ortodontických ordinacích v Novém Městě na Moravě a ve Znojmě.

Výsledky léčby rovnátky

Ortodontické vady a výsledky po použití rovnátek